
Jak ważne jest obrazowanie zdjęcia rtg w rozpoznaniu choroby?
Diagnostyka obrazowa w medycynie weterynaryjnej to dziś podstawowa metoda badania pozwalająca na szybką ocenę stanu zdrowia zwierzęcia, a najczęściej wykorzystywaną w tym obszarze technologią jest badanie RTG. Aparatura rentgenowska wykorzystywana w badaniu zwierząt jest oczywiście przystosowana do potrzeb czworonogów, dlatego lekarze weterynarii obecnie korzystać mogą zarówno z modeli stacjonarnych przeznaczonych do użytku w gabinecie, jak i z mobilnych urządzeń, które przystosowane są do pracy w terenie. Sprzęt ten umożliwia bliższe przyjrzenie się przede wszystkim układowi kostno-stawowemu, oddechowemu oraz pokarmowemu i w rezultacie ułatwia zastosowanie leczenia odpowiedniego do wykrytych urazów, zwyrodnień lub chorób. Uzyskane dzięki aparaturze radiologicznej wyniki są tym samym niezwykle ważnym elementem diagnostyki.
Diagnostyka radiologiczna w weterynarii
Medycyna weterynaryjna zawsze chętnie wykorzystywała zdobycze technologii do swoich celów. Nie dziwi więc fakt, że diagnostyka radiologiczna tak dobrze przyjęła się w gabinetach zajmujących się czworonożnymi pacjentami. Jest to metoda nieinwazyjna i pozwalająca na szybkie uzyskanie wyników, co może być kluczowe dla zdrowia i życia czworonogów w przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej. Obrazowanie RTG jest niezastąpione przede wszystkim w diagnozowaniu złamań oraz kiedy podejrzewa się, że zwierzę mogło połknąć obcy przedmiot. To również metoda pozwalająca na stwierdzenie obecności guzków tkanek miękkich, a także dysfunkcji przewodu pokarmowego. Zdjęcie rentgenowskie pozwala też ocenić podatność na zwyrodnienia stawów już w pierwszych miesiącach życia, co ma duże znaczenie m.in. u niektórych ras psów predysponowanych do rozwoju dysplazji biodrowej.
Zdjęcia rentgenowskie w diagnostyce urazów i chorób zwierząt
Obrazowanie RTG wykonane przy pomocy aparatury radiologicznej, to jedna z kilku dostępnych obecnie metod diagnostyki w medycynie weterynaryjnej, której przydatności w dobieraniu terapii nie można odmówić. Urządzenia rentgenowskie ułatwiają lekarzowi szybkie i bezinwazyjne namierzenie problemu, co przesądza o ich przydatności i sprawia, że powinny być podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu.